Ciovo-Okrug Gornji
Ćiovo to wyspa położona w środkowej Dalmacji, powiązana z miastem Trogir ruchomym mostem, a rozdzielona administracyjnie pomiędzy Split, Trogir i Okrug.
Na całkowitej powierzchni wyspy, tj. 28,8 km², znajduje się kilka miasteczek: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Zedno, Ćiovo.
Od strony lądu na wschodzie (przylądek Marjan) Ćiovo jest oddalone ok. 2 km; na północnym wschodzie jest powiązane z lądem poprzez ruchomy most (w Trogirze).
Zostało zasiedlone już w czasach starożytnych, a starożytni Rzymianie nazywali go Boa (Bua, Bavo). W czasie XV i XV wieku ukrywali się tutaj przed najazdem tureckim okoliczni mieszkańcy.
Kościół Gospe od Prizidnica z pustelniczymi budynkami wybudowany w 1546 roku położony jest wśród wzgórz na południowo-wschodniej stronie wyspy. Wieś Slatine leży po splickiej stronie wyspy Čiovo.
Na Supetarskim wybrzeżu istniał staro-chorwacki kościół św. Piotra. Wieś Zedno leży wewnątrz wyspy i znajduje się w niej kościół św. Mavra na polu, wokół którego gromadzili się pustelnicy oraz w samym centrum wsi kościół św. Ivana Trogirskiego.
Arbanija to nadmorska miejscowość z dominikańskim klasztorem św. Krzyża założonym w XV wieku. Klasztorny zbór posiada dziedziniec z przestronnym ogrodem, a ciekawostką jest fakt, że północna ściana jest umocniona celem lepszej obrony. W cerkwi znajdują się cenne zbiory malarstwa z XVII wieku.
W miejscowości Ćiovo, nad samą pieczarą, w której niegdyś chronili się pustelnicy, wzniesiono klasztor franciszkański św. Ante, który zachował wygląd z XVII wieku. W klasztorze złożona jest korona z XIV wieku wykonana z pozłacanego srebra ozdobiona kamieniami szlachetnymi, posąg św. Magdaleny dłuta Ivana Duknovića oraz obrazy, z których najwartościowszy jest obraz Jacopa Palme Młodszego z XVII wieku. Z mniejszych kościółków mamy następujące: św. Nikole (XIV w.), św. Andrije (VI/VII w.), św. Petra (XVI w.). Kościół Matki Boskiej nad samym morzem jest budowlą neoromantyczną z renesansowymi dodatkami wzniesioną na pamiątkę zwycięstwa nad Splićaninami. Okrug Gornji i Okrug Donji dawniej wchodziły w skład Trogiru a obecnie stanowią samodzielną gminę. Możemy tam odwiedzić kościoły św. Tudora i św. Karla Boromejskiego z XVIII wieku.
Jako że wyspa Ćiovo jest swoistym przedłużeniem Trogiru, oferuje szerokie możliwości wypoczynku, rekreacji, kąpieli oraz zwiedzania licznych zabytków historycznych. Roślinność śródziemnomorska, archipelag złożony z małych malowniczych wysepek, łagodny klimat i przepiękne plaże ustronnych zatoczkach uczyni Wasz urlop niezapomnianym.
Położenie Ćiovo w sercu środkowej Dalmacji sprawia, że jest to idealny punkt wypadowy do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym oraz pięknem przyrody Dalmacji. Zapraszamy Was serdecznie na tę piękną wyspę!